„Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż nasi konkurenci,
to nie ma sensu, żebyśmy to robili; powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś,
kto zrobi to lepiej”

Henry Ford

Na początku warto powiedzieć, co to w ogóle jest outsourcing. Słowo to pochodzi ze zbitki słów z języka angielskiego [outside-resource-using] i oznacza powierzanie wewnętrznych procesów firmy zewnętrznym podmiotom. Zatem outsourcing księgowy definiujemy jako przekazanie obsługi księgowej firmy zewnętrznemu podmiotowi jakim jest biuro rachunkowe.

Co zyskasz dzięki outsourcingowi księgowemu?

 1. Obniżysz koszty prowadzenia działalności.
  Abyś mógł robić to u siebie w firmie, potrzebne Ci będą m.in. sprzęt komputerowy, system księgowy, operacyjny i zabezpieczający, licencje, itp. Musisz tez zatrudnić księgowego, a wiążą się z tym kolejne koszty – wynagrodzenie, składki ubezpieczeniowe, a podczas jego nieobecności – koszty urlopowe, chorobowe.
 2. Możesz mieć pewność, że usługi księgowe w Twojej firmie są na najwyższym poziomie.
  Jeśli biuro rachunkowe utrzymuje się na rynku, to znaczy, że jakość świadczonych przez nich usług musi być wysoka i cieszyć się powodzeniem wśród klientów.
 3. Zabezpieczysz się przed ryzykiem błędów księgowych.
  Biura rachunkowe muszą posiadać ubezpieczenie OC, więc masz pewność i zabezpieczenie, że jakiekolwiek popełnione błędy księgowe nie odbiją się na finansach Twojej firmy. Nie poniesiesz także odpowiedzialności cywilnej i prawnej.
 4. Możesz skupić całą swoją uwagę na podstawowej działalności firmy.
  Możesz zająć się własnym biznesem zamiast zastanawiać się nad rozwiązywaniem problemów księgowych. Nie musisz też kontrolować działu księgowości.
 5. Większy komfort prowadzenia działalności.
  Przekazanie prowadzenia księgowości firmie zewnętrznej  jest bardzo wygodne. Tworzenie i utrzymywanie działu księgowego w firmie, do tego dochodzi konieczność przetrzymywania dokumentacji, potrzebuje dodatkowej powierzchni biurowej. W tym miejscu warto pokreślić, że niektóre biura rachunkowe oferują usługi  „wirtualnego biura” w korzystnej cenie.