Select Page

Zakładasz własną działalność gospodarczą? uważaj na oszustów!

Własna firma to coraz częściej wybierane rozwiązanie na rozwijanie kariery zawodowej. Sama chęć „bycia sobie szefem” nie zawsze jednak jest wystarczająca, by dotrzeć do celu. Przyszły  przedsiębiorca musi liczyć się z dopełnieniem mnóstwa formalności, choćby wpisu do odpowiedniego rejestru, rejestracja w Urzędzie Skarbowym lub ZUS-ie. Taka biurokracja często dezorientuje niedoświadczonego jeszcze biznesmena. Dlatego też staję się on potencjalną i łatwo dostępną ofiarą oszustów.

Dobrze znane są już przykłady naciągań finansowych „na wnuczka”, czy „na policjanta”. Ale jak widać, na tym nie koniec, ponieważ pojawiła się nowa metoda wyłudzeń, którą śmiało można nazwać mianem „na urząd”. Na adres firmy przychodzą fałszywe pisma z urzędów, do złudzenia podobne do tych prawdziwych, w których zamieszczona jest informacja o nieuregulowaniu przez właściciela firmy należności z różnych tytułów  (np. za wpis rejestrujący do CEIDG, ZUS, itp.) wraz z wezwaniem do zapłaty. Zazwyczaj są to niewielkie kwoty, rzędu 100-200 zł. Stosunkowo łatwo w nie uwierzyć, więc przedsiębiorca przelewa określoną sumę na fałszywe konto oszusta.

Jak możesz ochronić się przed fałszywymi pismami?

Jeżeli już spotkamy się z takim wezwaniem do zapłaty, po pierwsze zwróćmy uwagę na nadawcę pisma i z czego wynika konieczność zapłaty. Za tego typu wyłudzenia biorą się najczęściej firmy, które prawdopodobnie prowadzą rejestry przedsiębiorców, ale niekoniecznie dane w nich zawarte są wiarygodne, a już z pewnością wpis do nich  nie jest formalnym zarejestrowaniem działalności. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie rachunku bankowego, na który mamy wpłacić pieniądze. Na stronie internetowej każdego urzędu znajduję się informacja  o numerze konta. W przypadku podejrzeń o otrzymaniu fałszywej korespondencji warto zgłosić zawiadomienie na najbliższej komendzie policji lub w odpowiednim urzędzie. Przede wszystkim należy również pamiętać, że rejestracja firmy jest bezpłatna. Dopiero w szczególnych przypadkach pobierane są opłaty od konkretnych czynności. Dlatego też warto zgłosić się o pomoc do zaufanego biura rachunkowego, które bezpiecznie przeprowadzi firmę przez proces rejestracji działalności, a także poinformuje o ewentualnych opłatach.

Kiedy na pewno nie spotkasz  się z koniecznością uiszczania opłat przy zakładaniu działalności?

  • rejestracja w CEIDG
  • rejestracja w ZUS
  • rejestracja w Urzędzie Skarbowym – nadanie numeru NIP, rejestracja VAT (opłata   wysokości 170 zł pojawia się dopiero w momencie prośby o potwierdzenie rejestracji).

Podsumowując, życzymy wszystkim nowym Przedsiębiorcom ostrożności i powodzenia biznesie!